Ennyi alkalommal fordul a Föld - például magyarországi része - a Nap felé egy év alatt.
Ennyi idő telik el 52 hét alatt. Nagyjából ennyit vár egy gyermek a két születésnapja között.
Azt hittem, a holdciklusok is könnyen idecitálhatóak, de tévedtem. Nyugodtan görgess az ismeretterjesztő részhez, ha a tűrhetetlen kíváncsiság kínoz! :) (oda száműztem az árapályt is, mert abba még inkább belebonyolódtam)
Szóval jelentőségteljesnek is titulálhatnám a 365 napot, esetleg mágikusnak.
Szimbolikus. Igen, talán ez még pontosabb. Legalábbis nekünk, szoláris (Gergely-) naptárt használóknak.
Lényeg a lényeg*, zsinórban 365 napig teljesítettem nyelvleckéket egy telefonos alkalmazás segítségével, tök’-kevesebb sikerrel.
Körülbelül napi 3 perc a minimum időszükséglete, aminek fényében viszont igencsak megkérdőjeleződik a teljesítmény sportértéke. Nagy dolog-e napi 3-5 percet szánni valamire? Első blikkre banálisnak tűnhet. Könnyen lehet, hogy valójában az is. Számomra mégis komoly erőfeszítést igényelt. Gyanítom, ez csúnyán rámutathat életvezetésem néhány kihívással küzdő rétegére.
3 perc semmi a napi 1440-ből, ugyebár. Azt azért mégis megjegyezném, hogy ebből jó esetben 8-8 órát munkával és alvással töltünk; máris csak 480 perc marad. Ennek 160-ad része ez a bizonyos 3 perc. Jelentéktelenül csekélynek tűnik, ugye?
Én időnként mégis megszenvedtem vele. Ha a reggeli kapkodásban/történéscunamiban valahogy elmaradt a nyelvlecke, akkor jó eséllyel már csak este, lefekvéskor jutott eszembe. Amikor minden porcikám a megnyugvást kívánta, bizony nehéz volt mégis kidörzsölni a szemeimből a homályosságot és legalább egy feladatsort teljesíteni. A huncutja ráadásul addig dobálgatta újra a hibáimat, amíg jól meg nem oldottam a feladványt. Hamarabb nem engedte befejezni a tanulnivalót. Mármint a lecót. A lecajt. A lecust, a lenyát, a löcit, a lecsót, ha úgy tetszik. (https://mek.oszk.hu/00000/00071/html/tin02.htm)
Napközbeni figyelmeztetésekkel ösztönzött, de a legritkább esetben szakítottam rá időt a reggeli és esti etapokon kívül. Talán csak akkor, ha valami csoda folytán felszabadult idő közben ért az értesítés, vagy nem hagyott nyugodni valamelyik jól kitalált ösztönzője.
Van ugyanis rengeteg beépített motivátor a kis kópé tarsolyában. Mindenféle napi, heti, havi feladatok várnak különböző kincses ládikákért, kitűzőkért és elismerésekért. Ki van találva, az egyszer biztos.
Elismerem, a változatos és kifinomult buzdítások/nyomasztások némelyike valóban hozzásegített, hogy a néhány hónap tapogatózás után kitűzött 1 éves célt végül teljesíteni tudtam. Kíváncsi voltam ugyanis, hogy a sok céltalan, rendre abbahagyott dologgal a batyumban mekkora nehézséget okozhat egy ilyen apróságot végigcsinálni.
Túl sok mindenre mondtam már azt, hogy ahhoz én öreg vagyok / hamarabb kellett volna kezdeni / minek az nekem.
Pedig végül megvettem a valódi gitárt, de a már addig is ismert, kölcsön hangszeren pengetgetett egyetlen Metallica dallamtöredéken és néhány népdalon kívül csak pár youtube-os leckéig jutottam. Talán nem volt elég erős a motivációm. Meg hát a gityót is olyan nagy macera elővenni a helyéről, kicsomagolni a tokból és újra felhangolni használat előtt, ü(!)gyebár.
Hoppácska! A kocogásban mondjuk elértem a 7 kilométert, de egyáltalán nem esett jól és meg sem kedveltem a dolgot. A nehezen összehozott táv pedig még mindig a béka feneke alattinak számít(ott).
A küzdősportos kísérleteimet hagyjuk is, térjünk inkább vissza az idegennyelv-tanuláshoz.
Basszus! Most jövök rá, hogy a nyelvtanulás végigkísérte szinte az egész életemet. Kezdtem a magyarral, folytattam anyám nyelvével, majd mártóztam egy mélyebbet az állítólag legelterjedtebben. Jókora szünetet tartottam, kis híján meg is száradtam. Egy ideje megint a magyarral, újabban pedig kirándulásaim okán egy újlatin (bizonyos nézetek szerint a vulgáris latin dunai ágába tartozó) nyelvvel ismerkedem.
A nem kis kitérő után kanyarodjunk vissza a 365 napra! A napi 3-5 perc - ami egyébként néha tizenötre is felugorhatott - átlag néggyel számolva 1460-at ad összességében Az majdnem 1440! (24*60=1440) Tehát részletekben ugyan, de egy álló napon keresztül tartott a dolog. Nem is tudom, mit gondoljak…
Gondolkodás helyett legyen annyi elég, hogy nemrég a magyar-román határra tartottam és próbáltam a várható idegennyelvű interakcióra felkészülni.
Általában köszönéssel kezdünk, az menni fog; ráadásul a napszaknak megfelelően, hisz profi vagyok. Ha megkérdezik az úticélt, lazán kivágom, hogy La Padiş! Megvan a Lárevedere is az elköszönéshez, szóval szedegetheti majd az állát az útlevélkezelő!
Megérkeztem a határra, és szerencsére csak néhány autó volt előttem. Újra átvettem a panelmondataimat, majd bólogatva nyugtáztam pazar felkészültségemet. A magyar egyenruhás hamar lecsekkolt és intett; mehettem a román kollégához. Őt is illendően üdvözöltem és vártam a szokásos kérdést. Egyszercsak - anélkül, hogy a fejét felém fordította volna - felém nyújtotta az irataimat és a felnyitott sorompó felé hessegetett. Megrökönyödésemben így köszöntem meg:
Poftă bună!
Poftă bună, vagyis jó étvágyat! :) 😀
Utóirat: Egyrészt gondolkodtál-e már azon, hogy kettőspont után kis, vagy nagy kezdőbetű játszik?
Másrészt:
418 perc?!
Ajánlom mindenkinek keresni benne 5-öt, amit kevésbé haszontalanul, mondjuk nyelvtanulással tölthet. Hátha tud majd olyan jót röhögni magán, mint én tettem!
El ne felejtsem, itt a következő kihívásom! Napi 16 perc gerinctorna.
A helyesírási szabályzat szerint kettőspont után a mondat folytatódik, tehát csak név, cím esetén szabad nagybetűvel folytatni a szöveget. Kivétel lehet, ha egy teljes mondatot hozunk példának. Pl. Új szavak nyelvünkben: memóriakulcs, nanopróza stb. Petőfi: János vitéz, illetve: Ez egy kijelentő mondat: A Balaton a magyar tenger. (https://e-nyelv.hu/2009-08-19/kettospont-utani-betu/)
Egy másfajta módszert dolgoztak ki Görögországban az i.e. 5. században. Ez a több évszázada ismert babilóni módszeren alapult, ami egyesítette a precíz megfigyeléseket az összetett aritmetikai számításokkal. Az eljárás lényege az a gyakorlatban igazolt megfigyelés, hogy 7 plusz hónap beiktatása 19 év alatt pontosan összhangba hozza a holdnaptárat az évszakok változásából adódó évvel. Az eltérés mindössze 0,2 nap, ami körülbelül 1 nap eltérést okoz 100 év alatt. Az elképzelést Görögországban Metón görög csillagász kezdte népszerűsíteni i.e. 432-ben, de azt csak i.e. 406-ban fogadták el hivatalosan. Alkalmazásának köre nem ismert. Az eljárás, illetve az időszak Metón-ciklus néven ismert.]
[A Holdnak havonta kétszer van földközeli és földtávoli helyzete, a Földnek pedig télen van napközeli, és nyáron naptávoli helyzete. https://hajozzunk-hu.cdn.ampproject.org/v/s/hajozzunk.hu/arapaly-az-adrian/?amp=&_gsa=1&_js_v=a9&usqp=mq331AQIUAKwASCAAgM%3D#amp_tf=Forr%C3%A1s%3A%20%251%24s&aoh=17233527925025&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&share=https%3A%2F%2Fhajozzunk.hu%2Farapaly-az-adrian%2F
*„Lényeg a lényeg“-fíloknak/fóbiásoknak: https://m.nyest.hu/hirek/a-lenyeg-a-lenyeg-nem-most-jottunk-a-falvedorol
Cseddzsípí: Értem, tehát olyan időegységekre gondolsz, amelyek természeti ciklusokon alapulnak, mint például a holdciklusok és az ár-apály jelenség. Íme néhány ilyen természetes időegység, amelyekre bontani lehet az évet:
- **Holdhónapok (Sziderikus hónap, Szinodikus hónap)**:
- **Sziderikus hónap**: Az az idő, amely alatt a Hold egyszer megkerüli a Földet a csillagokhoz viszonyítva, ami kb. **27,3 nap**.
- **Szinodikus hónap**: Az az idő, amely két egymást követő újhold között telik el, ami kb. **29,5 nap**. Ezt a ciklust követi a holdfázisok váltakozása (újhold, első negyed, telihold, utolsó negyed).
Egy évben kb. 12 szinodikus hónap van, ami alapján a lunáris (hold) év kb. 354 napból áll.
- **Holdciklusok**:
- **Holdfázisok**: Egy holdhónap során a Hold négy fő fázison megy keresztül (újhold, első negyed, telihold, utolsó negyed). Egy teljes év alatt ezek a fázisok 12-13 alkalommal ismétlődnek.
- **Ár-apály ciklusok**:
- Az ár-apály ciklusok a Hold és a Nap gravitációs hatásának következményei, és általában **napi kétszer** (kb. 12 óra 25 percenként) jelentkeznek. Az év során tehát kb. 705 esetben van dagály és apály.
- **Napfordulók (solstitiumok)**:
- Egy év két napfordulót tartalmaz:
- **Téli napforduló** (december 21-22 körül): az év legrövidebb nappala, az északi féltekén a tél kezdete.
- **Nyári napforduló** (június 21-22 körül): az év leghosszabb nappala, az északi féltekén a nyár kezdete.
- **Napéjegyenlőségek (ekvinokciumok)**:
- Egy évben két napéjegyenlőség van:
- **Tavaszi napéjegyenlőség** (március 20-21 körül): amikor a nappal és az éjszaka hossza megegyezik, és az északi féltekén a tavasz kezdete.
- **Őszi napéjegyenlőség** (szeptember 22-23 körül): amikor a nappal és az éjszaka hossza ismét megegyezik, és az északi féltekén az ősz kezdete.
- **Csillagászati év**:
- **Sziderikus év**: Az az idő, amely alatt a Föld egyszer megkerüli a Napot a csillagokhoz viszonyítva, ami kb. **365,256 nap**.
- **Tropikus év**: Az az idő, amely alatt a Nap látszólagosan visszatér az égi egyenlítő azonos pontjára (pl. a tavaszi napéjegyenlőséghez), ami kb. **365,242 nap**. Ezt az egységet használják a naptári évek számításához.
Ezek az időegységek különböző természeti ciklusokat tükröznek, és különböző módon osztják fel az évet.
Állítólag 365,242199 nap a Földünk Naphoz viszonyított keringési ideje, de ügyebárrh kicsire nem adunk…(https://index.hu/tudomany/2013/04/05/igy_mozog_a_fold_a_nap_korul/)
* Lényegtelen, hogy a lényegtelenség lényegében lényegtelen-e, hisz úgyis a lényeg a lényeg.